Viime viikonlopun synttäreiden juhliminen otti osansa ja nyt ollaankin tänä viikonloppuna sitten ihan vain oltu ja rentoiltu.
Lapset ovat katsoneet elokuvaa ja herkuteltu ollaan erilaisilla halloweennamuilla.
Itse lukaisin pitkästä aikaa oikean kirjan (applause!) ja tänään aamusella räpsin (rohkeasti käsivaralla!) muutaman tunnelmaotoksen talteen tämän vuoden halloweenkoristeluistamme.
Aamulla muuten venyttiin pitkään sängyssä ja nautittiin ylimääräisestä tunnista. Kummasti tuntui päivä pitemmältä(!)
vaikka noin muuten olenkin sitä mieltä, että kellonsiirroista voitaisiin jo luopua...
Kävimme myös tänään vanhempieni luona päivällisellä. Kiitos ♥
Voisi kyllä todeta, että oikeinkin mukava viikonloppu meillä takana;
ei mitään järkevää aikaansaamista tosin, mutta sitä vastoin ihanaa, rauhallista ja tärkeää yhdessäoloaikaa.
Täytyy todeta, että tämä halloween on kyllä just eikä melkein tosi kiva juhla tähän vuodenaikaan.
Varsinkin juuri nyt tähän väliin, kun syksy on niin pitkä ja pimeä ja jouluunkin on vielä lähes kaksi kuukautta aikaa.
Joulun odottaminen on usein tuntunut kovin raskaalta, joten tämä älllötysten ja kammotusten juhla mukavasti katkaisee odotusta ;).
Meillä ainakin halloween uppoaa lapsiin kuin häkä! Kaikenmaailman hirvitykset kun on varsinkin poikiemme mielestä suunnilleen parasta maailmassa. Ja eipä tämäkään äiti valita somistaa ja sisustaa kotia hauskoilla teemaan sopivilla jutuilla - ja niitähän riittää nykyisin kaupassa kuin kaupassa. Hauskaa onkin huomata miten halloween on lisääntynyt vuosi vuodelta kaupoissa ja yleensäkin sen juhlinta joka puolella ( - blogit ja Instagram pursuavat toinen toistaan tunnelmallisempia halloweenkuvia!).
Halloweenin juhlinta ei meidän perheellä kuitenkaan ole ihan vielä ohitse (ei ehkä edes ihan malteta oottaa ensi viikonlopun tapahtumia!) ja saavat nyt koristeetkin vielä tovin jatkaa esilläolemistaan lasten iloksi.
Meillä ei ainakaan ihan vielä ole aika joulullekaan ;) - vaikka ensimmäiset glögit onkin keitetty ja tortut syöty. (HUPS!)
Halloween on siis löytänyt hyvinkin meidän perheen suosioon - eikä varmasti loppua ihan heti lähivuosina näy(!)
Toivottavasti muuallakin tykätään tästä juhlasta samoin kuin meillä.
Ihanaa alkavaa uutta viikkoa!
~ Happy Halloween ~
Tosi hienot koristelut teillä! :)
VastaaPoistaMeillä Halloweenia ei ole vietetty oikein koskaan, eskarilaistyttö kun taas ei pidä mistään pelottavista asuista/koristeluista. Uniin kun tuppaavat tulemaan herkästi. Vanhempana voi ollakin sitten jo ihan toisin. ;)
Mukavaa alkanutta viikkoa! :)
Minulla on blogissani tunnustus sinulle. :)
T: Emppu / Iloa & Unelmaa
Kiitos ihanainen! Tuntuu etten itsekään ehkä tytön kanssa ainoastaan osaisi halloweeniä laittaa, mutta selvästi pojat tekevät tässäkin taloudessa tehtävänsä ja vaikuttavat omine juttuineen :D
PoistaOotapas vain kun teidän kuopus kasvaa! ♥
Kaunis kiitos tunnustuksesta! Kävinkin jo blogissasi katsomassa ja kommentoimassa ♥♥♥
Miten kauniit koristeet! AIvan ihanat <3
VastaaPoistaKiitos Micu! Huippu juhla tämä halloween :D Tykkään vuosi vuodelta enemmän.
PoistaAi että kuin ihanat halloween pirskut teillä on ollu! Ja nuo kaikki koristelut! Aivan ihanalta näyttää <3
VastaaPoistaIhanaa alkanutta viikkoa <3
Hih, kiitos ♥
PoistaIhan maltillisia ja jopa kauniita(!) halloweenkoristeitakin onneksi löytyy :D
Ihanaista viikon jatkoa myös sinne teille!
Vautsi, mitkä halloweenit siellä on, upeita koristeita kauniissa kodissa!
VastaaPoistaMeillä ei tuota juhlaa kummemmin vietellä, kun lapset jo isoja ja pesästään lentäneet, mutta kivaa on katella toisten juttuja, miten keksittekin kaikkia kivan näköstä!?
Mie hain jo mettästä pienen kuusen maljakkoon ja vähän jouluttelin, hih :)
Mukavaa viikkoa sinne <3<3
Ihana Sari! ♥
PoistaNiinhän se menee, että kun lapset on pieniä niin sitä tulee laitettua monenlaisia juttuja lapsia varten :)
Tuskin miekään ihan omaksi ilokseni :D (tai toisaalta mistä sitä sitten tietää, kun onhan tämäkin juhla jo aika hyvin omaksuttu...)
Viikonlopun jälkeen taidan mieki ainakin pirtin halloweenkamppeet keräillä pois ja sitten voisin hakea myöskin pienen männyn taikka kuusen maljakkoon ♥. Niin ihana alkaa fiilistelemään joulua!
Kivst tyylikkäät koristeet, tykkään 💕
VastaaPoistaKiitos Jaana ♥♥♥ Itsekin tykkään, että ihan suht maltilliset ja omaan silmään soppelit on :D
PoistaVoi että kun sinulla on aina niin kauniit koristelut. Keksit aina kaikkea ihanaa! 😍
VastaaPoistaVoihan sinua ♥! Kiitos niin paljon kaikista kauniista sanoistasi, joita kirjoitat minulle. Ihanaa viikon jatkoa!
PoistaAivan superihanat koristelut!! <3 Sulla on kyllä taitoa ja silmää koristaa juhlat kuin juhlat! <3
VastaaPoistaVoi kiitos ystäväiseni! ♥
PoistaNiin tykkään kaikesta tällaisesta pienestä lapsenmielisestä puuhailusta ;)